ciasteczka

wtorek, 2 kwietnia 2013

Zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dzieckaMajątek dziecka

Często zdarzają się sytuacje, w których spadek po którymś z krewnych nabywa jedynie małoletnie dziecko. Niestety rodzice jego nie mogą takim majątkiem swobodnie dysponować. Sprawują oni jedynie zarząd nad majątkiem dziecka, co w praktyce oznacza, iż mogą oni dokonywać tylko czynności nie przekraczających zwykłego zarządu, tj. remont, ochrona przez niszczeniem itp.

Czynności przekraczające zarząd zwykły

Jeśli zaś chcą sprzedać nieruchomość, darować ją komuś albo odrzucić spadek, muszą złożyć do sądu wniosek o zezwolenie na dokonanie w imieniu dziecka czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka.

Wniosek do sądu

Wniosek składają oboje rodzice, albo jeden z nich. W tym drugim przypadku, drugiego rodzica należy powołać do udziału w sprawie jako uczestnika postępowania. Małoletnie dziecko nie bierze udziału w sprawie.
Rozprawa nie musi zostać przeprowadzona, jednak najczęściej jest wyznaczana celem wysłuchania.

Jaka jest opłata od wniosku

Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego właściwego dla małoletniego. Opłata sądowa od wniosku wynosi 40,00 zł. 

Co wskazać we wniosku?

We wniosku należy wskazać:
- jakiej czynności ma dotyczyć zezwolenie,
- czy jest ona czynnością przekraczającą zwykły zarząd majątkiem,
- czy zamierzona czynność jest podejmowana w interesie dziecka, a także czy jest celowa i korzystna ekonomiczne dla interesów dziecka. 

Kiedy można dokonać czynności?

Czynności można dokonać dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia wydanego w sprawie przez sąd.
Czynność przekraczająca zwykły zarząd majątkiem dziecka dokonana bez takiego zezwolenia jest nieważna i nie może zostać konwalidowana.Drogi Czytelniku, jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w zakresie objętym treścią postu lub innym, zapraszam do kontaktu dobra.prawniczka@gmail.com lub r.pr.izabela.rusinowska@wp.pl. Pamiętaj jednak, że będzie to płatna porada prawna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz